فناوری

اپل بزودی محصولات خود را با گواهی iP69 ارائه می‌کند

به تازگی تعداد زیادی از پتنت‌های اپل توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا منتشر شده که از بکارگیری فناوری iP69 در محصولات آینده این شرکت حکایت دارد.

پیش‌تر مشخص شده بود که سامسونگ درحال تلاش زیادی برای رسیدن به استاندارد iP69 می‌باشد. اکنون اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده‌ی آمریکا به صورت رسمی ۷۸ عدد از مجموعه پتنت‌های اپل را منتشر کرده است. حال در این میان تعدادی از پتنت‌های گواهی iP69، به مرحله بعدی مقاومت در برابر آب آیفون ها و دیگر محصولات این شرکت اشاره دارند.

گواهی iP69 امکان استفاده از آیفون‌ها را در هنگام جت اسکی ممکن می‌سازد !

خانواده آیفون ۱۲ همانند سال گذشته از استاندارد iP68 بهره‌مند هستند. یعنی این آیفون‌ها در برابر پاشش آب و گرد و غبار مقاوم هستند و تحت شرایط آزمایشگاهی با استاندارد IEC 60529 در عمق ۶ متری تا حداکثر ۳۰ دقیقه به مشکل خاصی بر نخواهند خورد.

با این حال اپل در صفحه پشتیبانی وبسایت خود به صورت رسمی اعلام کرده است که کاربران از قرار دادن آیفون‌ها در معرض آب تحت فشار یا جریان آب با سرعت زیاد همانند دوش گرفتن، اسکی روی آب، موج سواری، جت اسکی و …. اجتناب کنند.

حق اختراع اپل تحت عنوان ماژول‌های مقاوم در برابر مایعات، مبدل‌های صوتی و دستگاه‌های الکترونیکی منتشر شده است و هدف آن برآورده ساختن خواسته‌های کاربرانی‌ست که می‌خواهند از ورزش‌های آبی مانند موج سواری، رفتینگ و غیره لذت ببرند. این به وضوح نشان می‌دهد که حق ثبت اختراع اپل در مراحل اولیه کار است و آیفون‌ها را به سطح iP69 خواهد رساند.

iP69

ثبت اختراع این شرکت انواع ماژول‌های مقاوم در برابر مایعات را برای جلوگیری از نفوذ آب یا مایعات دیگر از زیر پوشش انتخاب شده در بر می‌گیرد. این ماژول‌ها را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد و درون یک دستگاه الکترونیکی قرار داد تا از نفوذ آب به این دستگاه‌ها جلوگیری شود.

در ثبت اختراع مذکور همچنین به منطقه نفوذپذیر گاز (gas-permeable) و در پوش مسیر صوتی (همانند اسپیکر‌ها) اشاره شده. یعنی یک غشا مقاوم در برابر مایعات بین کانال‌ و منطقه نفوذپذیر گاز قرار می‌گیرد تا جسم مورد نظر هم تجربه صوتی شفافی ارائه دهد و هم از جاری شدن آب در شیب فشار هیدرواستاتیک جلوگیری کند. این غشا می‌تواند از یک یا چند PTFE تشکیل شود که معمولا از آن به عنوان تفلون یا PTFE یا ePTFE منبسط شده یاد می‌شود. ناگفته نماند که اپل از اشاره به دستگاه مورد استفاده در پتنت خودداری کرده بنابراین این گواهی می‌تواند در هر یک از محصولات این شرکت بکار گرفته شود.

– بیشتر بخوانید: پردازنده جدید M۲ کمپانی اپل در نیمه دوم ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد

منبع: patentlyapple

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا