آموزشسخت افزارسیستم عاملنرم افزار

آموزش اجرای Linux Live از روی فلش

معرفی بهترین توزیع‌های لینوکس برای اجرای لایو از روی فلش

شاید شما هم برای استفاده همزمان از توزیع‌های لینوکس در کنار ویندوز و پارتیشن‌بندی آن دچار مشکل باشید اما ناچار به استفاده از این سیستم عامل محبوب هستید. برای این کار یک راه حل وجود دارد و آن، ساختن یک نسخه لایو یا زنده از توزیع مد نظر بر روی یک فلش است تا به صورت بوت اجرا شود.

در این آموزش چگونگی ساختن یک Linux Live را شرح خواهیم داد؛ همچنین مناسب‌ترین توزیع‌های لینوکس برای این کار را معرفی خواهیم کرد.

توزیع لینوکس چیست؟

سیستم عامل لینوکس، یک پلتفرم Open Source است که دسترسی آزاد به کدهای منبع را برای تمام کاربران خود فراهم کرده است بنابراین توسعه دهندگان زیادی در سراسر دنیا، بسته به نیازهای شخصی یا کاربران سازمانی خود، این سیستم عامل را ویرایش کرده و نسخه‌های متفاوتی از آن را ارائه کرده‌اند. به هر نسخه شخصی‌سازی شده لینوکس، یک توزیع گفته می‌شود.

یکی از ویژگی‌های ذاتی لینوکس، امکان اجرای بدون نصب آن است که البته تنها برای آزمودن قابلیت‌های این سیستم عامل، مناسب است اما ایراد بزرگ آن، عدم ذخیره تغییرات، تنظیمات و اطلاعات شخصی شما برای نوبت اجرای بعدی است. برای اجرای لینوکس به صورت لایو برروی فلش، توزیع‌های ویژه‌ای وجود دارد که توانایی اجرا برروی کم‌ترین منابع سخت افزاری را دارند.

Linux Live چگونه عمل می‌کند؟

در این روش لینوکس فایل نصبی خود را که قرار است بر روی هارد دیسک اجرا شود، از روی فلش می‌خواند و  از همانجا به صورت بوتیبل در اختیار شما قرار می‌گیرد با این تفاوت که با توجه به محدودیت حافظه و نوع پارتیشن‌بندی که انجام می‌شود، از حداقل امکانات دیگر سخت افزارها استفاده خواهد کرد. بنابراین ممکن است برای اولین اجرا کمی کند عمل کند.

در اصل پس از ایجاد Linux Live بر روی فلش، باید از قسمت Bios کامپیوتر خود، اولین دستگاه بوت شونده را بر روی فلش مورد نظر قرار دهید. به این شکل ابدا به اطلاعات شخصی‌تان بر روی ویندوز، لطمه‌ای وارد نمی‌شود.

مناسب‌ترین توزیع‌های لینوکس برای ایجاد یک نسخه لایو

همانطور که گفتیم تقریبا تمام توزیع‌های لینوکس این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند که به صورت لایو از روی فلش اجرا شوند اما ما توزیع‌هایی را معرفی می‌کنیم که از حداقل امکانات سخت افزاری هم پشتیبانی کنند.

Ubuntu

سیستتم عامل Ubuntu

دانلود Ubuntu

Debian

سیستم عامل دبیان

دانلود Debian

Puppy Linux

سیستم عامل Puppy Linux

دانلود Puppy Linux

Elementary OS

elementary OS

دانلود Elementary OS


در بخش بعد به چگونگی پیاده‌سازی تمامی توزیع‌های لینوکس بر روی فلش به صورت لایو خواهیم پرداخت. همچنین میزبان سوالات شما هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا