اپلنرم افزار

نسخه 84 مرورگر فایرفاکس رسما از پردازنده Apple Silicon پشتیبانی می‌کند

مرورگر فایرفاکس نسخه 84، با پشتیبانی از معماری پردازنده M1 رسما به صورت بومی بر روی macOS اجرا می‌شود

کمپانی موزیلا، نسخه 84 مرورگر فایرفاکس را برای هر سه سیستم عامل ویندوز، لینوکس و macOS منتشر کرد. نکته جالب توجه در این نسخه از مرورگر فایرفاکس، پشتیبانی آن از Apple Silicon است که پس از مرورگرهای Safari و Chrome، سومین مرورگری است که این قابلیت مهم را پوشش می‌دهد.

با عرضه نسخه 84 فایرفاکس، این مرورگر رسما از معماری‌های Intel X86 و پردازنده‌های Apple Silicon مبتنی بر ARM (مدل M1)، و مدل‌های پیشین، پشتیبانی می‌کند. نسخه‌های پیشین فایرفاکس برای اجرا برروی این سری پردازنده، می‌بایست توسط اجرای شبیه‌ساز Rosetta اجرا می‌شدند.

نسخه 84 مرورگر فایرفاکس به صورت بومی بر روی macOS اجرا می‌شود؛ یعنی مستقیما از تمام ظرفیت پردازنده M1 بهره می‌گیرد و براساس ادعای موزیلا، سرعت اجرای این نسخه، 2.5 برابر شده است.

ماننده نسخه‌های پیشین برای آپدیت مرورگر فایرفاکس خود، به منوی کاربری > راهنما > درباره فایرفاکس رفته و گزینه بروزرسانی را انتخاب کنید. پس از این فرایند، برای اطمینان از اجرای مرورگر خود به صورت بومی برروی معماری ARM، در نوار آدرس، عبارت :support را وارد کرده و در توضیحات مشاهده خواهید کرد که در مقابل Rosetta، عبارت false قرار دارد. همچنین می‌توانید در Activity Monitor وضعیت مرورگر را براساس اجرا برروی Apple و یا Intel در تب Architecture، بررسی نمایید.

نسخه 84 مرورگر فایرفاکس

همچنین سیستم به روز شده Web Render فایرفاکس، برای macOS های جدید، دستگاه‌های ویندوزی مبتنی بر پردازنده گرافیکی Intel Gen 6 با ویندوزهای 7 به بعد، بهینه‌سازی شده است.

هچنین نسخه 84 مرورگر فایرفاکس، برای کاربران لینوکس، GNOME و X11 با استفاده از تکنیک‌های جدید و دستورهای مخصوص، امکان تخصیص حافظه مشترک و بهبود عملکرد و سازگاری با Docker را فراهم کرده است.

نسخه 84 فایرفاکس، آخرین نسخه ایست که از Adobe Flash پشتیبانی می‌کند.

منبع: GSMArena

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا