اپلسخت افزار

اپل در حال توسعه پردازنده 32 هسته‌ای برای مک بوک ها است

اپل در حال کار و توسعه یک پردازنده 32 هسته‌ای مبتنی‌بر معماری ARM است.

براساس جدیدترین گزارش بلومبرگ، اپل در حال کار و توسعه یک پردازنده 32 هسته‌ای مبتنی‌بر معماری ARM است که احتمالا برروی کامپیوترهای Mac در سال 2021 پیاده‌سازی خواهد شد. همچنین در جای دیگری از این گزارش اعلام شده است که این پردازنده در Mac Pro 2022 مورد استفاده قرار خواهد گرفت. علاوه‌براین اپل همزمان در حال توسعه یک پردازنده 16 هسته‌ای با میزان مدیریت مصرف انرژی بهتر برای MacBook Pro و iMac است. پردازنده‌های جدید اپل نهایتا تا بهار 2021 رونمایی خواهند شد اما پیش‌بینی می‌شود اپل به زودی از پردازنده‌های گرافیکی با 128 هسته اختصاصی در محصولاتش استفاده خواهد کرد.

اپل در حال آزمایش پردازنده 32 هسته‌ای برای سال 2021 است.

پردازنده M1 اپل

این اخبار در حالی دست به دست می‌شود که اخیر اپل کامپیوترهای مک را با آخرین نوع از پردازنده‌های خود یعنی M1 راهی بازار کرده است. MacBook Air، MacBook Pro و Mac Min که هر کدام به چیپ M1 مجهز هستند، از مجموعا 8 هسته قدرتمند پردازشی برخوردارند. البته هنوز محصولات قدرتمندتر این کمپانی از پردازنده‌های ساخت Intel برخوردار هستند اما اپل اعلام کرده است که طی دو سال آینده، تمام محصولاتش به پردازنده‌های ساخت خود مجهز خواهند شد.

جاه طلبی اپل تنها به تولید پردازنده‌ 32 هسته‌ای ختم نمی‌شود؛ پردازنده فعلی این کمپانی یعنی M1، از 8 هسته گرافیکی برخوردار است اما این کمپانی در حال آزمایش پردازنده‌های گرافیکی با 16 و یا 32 هسته برای سال 2021 است و احتمال داده می‌شود تا در سال 2022 با پردازنده گرافیکی 128 هسته‌ای رو به رو باشیم.

به گفته بلومبرگ با توجه به حجم تولید پردازنده‌های 16 هسته‌ای، ممکن است در ابتدا تنها از ظرفیت 12 هسته امکان استفاده وجود داشته باشد و بعد از بروزرسانی، تمام ظرفیت این چیپ آزاد شود.

جاه طلبی اپل برای تجهیز تمام کامپیوترهای خود به پردازنده‌های اختصاصی‌اش، در حال حاضر بر روی محصولات جدیدش خوش درخشیده است اما سازگار کردن Mac Pro که در حال حاضر مبتنی بر مغز متفکر Intel است، به نظر یک کار بزرگ می‌آید.

منبع: The Verge

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا