سامسونگفناوری

لی کان هی (رئیس سامسونگ الکترونیکس) در سن 78 سالگی درگذشت !

چهره ای جنجالی که سامسونگ را به یکی از ابرقدرت های فناوری در جهان تبدیل کرد.

سامسونگ الکترونیکس (Samsung Electronics) خبر درگذشت رئیس خود، لی كان هی را اعلام كرد. این شرکت می گوید او در تاریخ 25 اکتبر در حالی که خانواده اش از جمله پسر او در کنارش بود درگذشته است.

علت مرگ این شخص هنوز اعلام نشده، اما لی سالها پس از حمله قلبی خود که در سال 2014 رخ داد از اجتماع کناره گیری کرده بود. فرض بر این است كه لی جائه یونگ پس از درگذشت پدرش وظیفه ریاست این شرکت را به عهده خواهد گرفت.

لی کان هی شخصیتی بحث برانگیز بود که سهم بزرگی در سوق دادن سامسونگ از یک سازنده تلویزیون و لوازم خانگی ارزان قیمت به یکی از قدرتمندترین شرکت های فناوری در جهان داشت. این مرد همچنین با کمک درآمد حاصل از سامسونگ گروپ که یک پنجم تولید ناخالص کره جنوبی را حاصل می شد، توانست به ثروتمندترین مرد این کشور تبدیل شود. سامسونگ در بخشی از بیانیه خود می گوید که مدیریت لی در سال 1993 باعث شد که این شرکت برای ارائه بهترین فن آوری ها که به پیشرفت جامعه جهانی کمک میکند، انگیزه تازه ای بگیرد.

لی البته در طول زندگی خود دچار مشکلات حقوقی فراوانی شد. وی در سال 1995 به دلیل پرداخت رشوه به یکی از مقامات بلند پایه مقصر شناخته شد. همچنین در سال 2008 پرونده ای برا او تشکیل شد که ردپای اختلاس و فرار مالیاتی در آن به چشم میخورد. اما لی هر بار به صورت رسمی مورد عفو قرار گرفت. وزیر داد گستری کره جنوبی درباره دومین عفو این شخص میگوید :

“لی برای اینکه بتواند جای خود را در کمیته بین المللی المپیک بازپس بگیرد و شرایط بهتری را برای بازی های المپیک 2018 در پیونگ چانگ ایجاد کند مورد عفو واقع شده”

درگذشت لی باعث می شود حدس و گمان هایی درباره روند جانشینی این شخص زده شود. همچنین لی جائه یونگ که تا مدت ها پس از خانه نشینی پدرش در مقام ریاست این شرکت نشسته بود با مشکلات حقوقی فراروانی دست و پنجه نرم میکند.
لازم به ذکر است وی به دلیل نقش خود در رسوایی فساد مالیاتی که رئیس جمهور کره جنوبی را هم برکنار کرد، یکسال از زندگی خود را در زندان سپراند. همچنین در کره جنوبی یک قانون وجود دارد که که بر اساس آن هر کسی دارایی لی را تصاحب کند، باید چند میلیارد دلار از آن را به عنوان مالیات پرداخت کند.

نظر شما چیست؟ فکر میکنید چه کسی جانشین این شخصیت بزرگ خواهد شد؟

منبع : theverge

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا