وب و اینترنتموبایل

گوشی های قدیمی، از وب سایت های امن زیادی، پشتیبانی نخواهند کرد.

برای مشاهده همه سایت ها به صورت ایمن، هر چه زودتر اندرویدتان را بروز کنید.

از سپتامبر 2021، گوشی های اندروید قدیمی از وب سایت های امن زیادی، پشتیبانی نخواهند کرد.

اگر می‌خواهید بخش زیادی از وب را به صورت امن مشاهده کنید، باید زودتر اندروید خود را ارتقا دهید. به گفته ی Android Police، مرجع صدور گواهینامه Let’s Encrypt، هشدار می‌دهد که تلفن های دارای نسخه اندروید قبل از 7.1.1 Nougat، از سال 2021 دیگر به گواهینامه اصلی سایت اعتماد نمی‌کنند، و آنها را از دسترسی به بسیاری از سایت های امن منع می‌کند. این سازمان  در 11 ژانویه 2021، امضای متقابل گواهینامه‌ای را که این قابلیت را فعال کند، متوقف می‌کند. و شراکت امضای متقابل را، به طور کامل در اول سپتامبر همان سال لغو می‌کند.

راه حل ؟

یک راه حل جزئی نصب مرورگر firefox ( شرکت موزیلا با کمپانی Let’s Encrypt شریک است .) و استفاده از فروشگاه گواهینامه آن است. که آن هم کمک چندانی نمی‌کند.

 

برای برنامه نویسان، عدم پشتیبانی از سیستم عامل‌های قدیمی اندروید چیزی معمول است . با این حال ، با توجه به سیاست های به روزرسانی اندروید ، این می تواند نکته ای مهم باشد. Let’s Encrypt می گوید، حدود 33.8 درصد از کاربران اندروید در گوگل پلی، از نسخه‌ای قدیمی‌ تر از 7.1 استفاده می‌کنند. و برخی از فروشندگان سخت افزار نیز، به زودی پشتیبانی شان را قطع خواهند کرد. فروشندگان اندروید در سال های گذشته برای تلفن های خود، نسبتا کم بروزرسانی ارائه می‌دادند. این هم امر غیر متداولی نبود. و حتی برخی از دستگاه ها ( معمولا تلفن های ارزان قیمت ) با سیستم عامل استوک خودشان، باقی می‌ماندند. ممکن است شما در سال 2016 یا حتی 2017 تلفنی خریداری کرده باشید که می تواند به طور ناگهانی دسترسی شما را به برخی از وب سایت ها، بدون راه حلی قطع کند !

اوضاع رو به بهبودی می‌رود. سامسونگ و دیگر سازندگان اندروید متعهد به ارائه آپدیت سیستم عامل، به مدت سه سال شده اند. اگر چه، این کار برای بسیاری از افراد که از سیستم عامل قدیمی استفاده می کنند، واقعیت را تغییر نخواهد داد. و آنها اگر نتوانند یا نخواهند که از فایرفاکس استفاده کنند، منابع کمی برای استفاده برای آن ها باقی می‌ماند. حتی اگر بسیاری از سایت های دیگر، همچنان به کار خود ادامه دهند، پشتیبانی ناقص، می‌تواند یک دردسر یا یک مانع بزرگ باشد.

منبع: engadget

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا